kategoria: Kraj
6 czerwiec 2024

IMGW i RCB ostrzegają przed burzami na południu kraju

zdjęcie: IMGW i RCB ostrzegają przed burzami na południu kraju / fot. PAP
IMGW wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla południa kraju. Alerty dla sześciu województw wysłało także RCB.

Ostrzeżenia IMGW będą obowiązywać w czwartek od godz. 16.00 lub od 20.00 do godz. 7.00 lub do 9.00 w piątek.

Ostrzeżenia drugiego, wyższego stopnia dotyczą województwa opolskiego i części woj. dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Na terenach objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 90 km/h, w niektórych miejscach do 100 km/h. Lokalnie możliwy grad. Największe natężenie zjawisk późno wieczorem i w pierwszej połowie nocy.

IMGW wydało również ostrzeżenia pierwszego stopnia dla woj. lubelskiego oraz części podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i dolnośląskiego.

Na terenach objętych tym ostrzeżeniem prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm na metr kwadratowy i porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie możliwe opady gradu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia".

W czwartek około godziny 16.00 burze obserwowane są w okolicy Katowic i w powiatach krośnieńskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Przed burzami, ulewnym deszczem, silnym wiatrem, a także przed możliwymi podtopienia ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w SMS-ie wysłanym do mieszkańców woj. opolskiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego (powiat radomszczańskiego) i dolnośląskiego (powiaty kłodzki, oławski, strzeliński, ząbkowicki, jaworski, oleśnicki, średzki, świdnicki, Wrocław, wrocławski, dzierżoniowski, Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, Wałbrzych i powiat wałbrzyski). (PAP)

ek/ joz/