kategoria: Kraj
30 sierpień 2024

Piłkarska LK - Legia i Jagiellonia poznały rywali w fazie ligowej

zdjęcie: Piłkarska LK - Legia i Jagiellonia poznały rywali w fazie ligowej / fot. PAP
Piłkarze Legii Warszawa zagrają w fazie ligowej zreformowanej Ligi Konferencji z Betisem Sewilla, Djurgarden, Omonią Nikozja, FC Lugano, TSC Backa Topola i Dynamem Mińsk. Rywalami Jagiellonii Białystok będą FC Kopenhaga, Molde FK, Olimpija Lublana, Mlada Boleslav, FC Petrocub i NK Celje.

Losowanie rundy zasadniczej odbyło się w piątek w Monako.

W nowym sezonie Liga Konferencji (trzecie pod względem prestiżu rozgrywki klubowe UEFA, po Lidze Mistrzów i Lidze Europy) wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas.

Największa zmiana dotyczy fazy grupowej, która stanie się teraz jedną fazą ligową z 36 drużynami. Każdy jej uczestnik zmierzy się z sześcioma różnymi rywalami - rozegra po trzy mecze u siebie i na wyjeździe (w LM i LE każdy zespół gra po osiem meczów).

Osiem najlepszych ekip z całej fazy ligowej awansuje bezpośrednio do 1/8 finału, a zespoły, które zajmą miejsca od 9 do 24, będą rywalizować w barażu o udział w tym etapie.

Podczas losowania w Monako utworzono sześć koszyków po sześć drużyn. Legia znalazła się w drugim, a Jagiellonia w piątym.

Do każdej z drużyn dolosowano sześciu rywali - po jednym z każdego koszyka. Nie można było trafić na zespół z tego samego kraju, natomiast jeśli chodzi o przeciwników - maksymalnie dwóch z danego państwa.

Legia z pierwszego koszyka trafiła na Betis Sewilla, z drugiego (czyli swojego) na DIF Djurgarden ze Sztokholmu, z trzeciego na cypryjską Omonię Nikozja, której piłkarzami są Mariusz Stępiński i Mateusz Musiałowski, z czwartego na szwajcarski FC Lugano (Kacper Przybyłko), z piątego na serbski TSC Backa Topola, a z ostatniego na Dynamo Mińsk.

Wiadomo już, że w roli gospodarza drużyna Goncalo Feio zagra z Betisem, Lugano i Dynamem Mińsk. Pozostałe trzy mecze - na wyjeździe.

Natomiast przeciwnikami Jagiellonii będą: z pierwszego koszyka FC Kopenhaga, z drugiego norweski Molde FK, z trzeciego słoweńska Olimpija Lublana, z czwartego czeski FK Mlada Boleslav, z piątego mołdawski Petrocub Hincesti, a z szóstego kolejny zespół słoweński - NK Celje.

U siebie mistrz Polski zmierzy się z Molde, Olimpiją oraz Petrocubem.

Drużyna z Białegostoku zaczęła rozgrywki UEFA od kwalifikacji Ligi Mistrzów. Odpadła w nich w 3. rundzie (dwie porażki z Bodoe/Glimt), a następnie pożegnała się z 4. rundą eliminacji Ligi Europy (dwie porażki z Ajaksem Amsterdam).

Żaden z polskich zespołów nie trafił w piątkowym losowaniu na wielkiego faworyta LK, czyli Chelsea Londyn. "The Blues" zmierzą się z KAA Gent, Heidenheim, Astaną, Shamrock Rovers, Panathinaikosem Ateny oraz Noah Erywań.

Zmagania w fazie ligowej zaczną się 3 października, a zakończą 19 grudnia. Terminarz na razie nie jest znany.

Finał odbędzie się 28 maja 2025 roku we Wrocławiu.

Terminarz:

3 października    - 1. kolejka