reklama
kategoria: Kraj
23 lipiec 2024

Podpisano apel o godne upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

zdjęcie: Podpisano apel o godne upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego / fot. PAP
fot. PAP
Przedstawiciele miasta, związków kombatanckich i powstańcy warszawscy podpisali apel do mieszkańców Warszawy o godne upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność" - napisano w apelu.
REKLAMA

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na wtorkowej konferencji prasowej zaznaczył, że będzie to wyjątkowa, bo osiemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że w tym roku spodziewa się wielu gości zagranicznych.

"Jak co roku spotykać się będziemy przy pomnikach, przy tablicach, w miejscach pamięci, na cmentarzu Powązkowskim, przy cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Szczególnie cieszę się z tego, że po kilku latach przerwy będziemy mogli oddać cześć bohaterom 1944 roku w niezwykłym miejscu - parku Akcji +Burza+, na pięknie odnowionym Kopcu Powstania Warszawskiego" - powiedział prezydent stolicy.

Podkreślił, że pamięć o Powstaniu Warszawskim dotyczy nie tylko Warszawy, ale całej Polski. Przytoczył wyniki badań z ostatnich tygodni - wynika z nich, właściwie wszyscy warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego przez miasto jest istotne. 74 proc. uznaje to za zdecydowanie ważne, a 22 proc. za raczej ważne. "Wszyscy również wiedzą o godzinie +W+. 98 proc. mieszkańców stolicy o tym wie" - dodał.

Trzaskowski zaapelował, żeby "wszyscy razem, w sposób , uczcili godzinę bohaterskiego zrywu Powstania Warszawskiego".

Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Janusz Komorowski podkreślił, że trzeba pamiętać i utrwalać w pamięci młodego pokolenia Powstanie Warszawskie.

"Cieszymy się, że obok nas - powstańców, są ciągle młodzi ludzie, którzy czekają na nasze opowieści, pomagają nam na miarę możliwości. To jest dla nas bardzo ważne, bo w ten sposób upewniamy się, że pamięć o Powstaniu Warszawskim nie zniknie" - powiedział skarbnik Związku Powstańców Warszawskich Bogdan Bartnikowski.

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz przypomniał, ze 31 lipca odbędzie się uroczysta sesja Rada Warszawy, podczas której tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy zostanie nadany m.in czterem powstańcom warszawskim.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaprosił na wydarzenia organizowane przez miasto i przez Muzeum Powstania Warszawskiego. "Godzina +W+ to godzina, w której w 350 punktach w całej Warszawie, w miejscach pamięci, będą wolontariusze, którzy będą tam pełnili wartę" - przypomniał.

Następnie powstańcy wraz z władzami podpisali apel. "1 sierpnia, o 17:00, w godzinę +W+, w Warszawie zawyją syreny. Miasto odda hołd i szacunek wydarzeniom sprzed 80. lat i zatrzyma się na symboliczną minutę. Apelujemy do warszawianek i warszawiaków, do naszych gości i osób odwiedzających w tym czasie Warszawę o dołączanie do upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 r. i wyraźmy swoją wdzięczność. W tę wyjątkową, 80. rocznicę, oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania – żołnierzom, harcerzom, cywilom i wszystkim tym, którzy byli gotowi walczyć o Warszawę! Cześć Ich pamięci!" - napisano.

"Pamiętajmy o wartościach, którymi się kierowali – kochali Warszawę, kochali Polskę, ale przede wszystkim byli solidarni i nade wszystko cenili wolność" - zaapelowano w apelu.

Jubileuszowa, 80. rocznica Powstania Warszawskiego będzie obchodzona w wielu miejscach pamięci – m.in. w Parku Powstańców Warszawy, na placu Krasińskich, pod pomnikiem Gloria Victis, ale i w Parku Akcji „Burza” na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. (PAP)

mas/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łasin
18.9°C
wschód słońca: 06:04
zachód słońca: 19:18
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łasinie