reklama
kategoria: Praca
11 kwiecień 2025

PIP uzyska uprawnienia do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę

zdjęcie: PIP uzyska uprawnienia do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę / fot. PAP
fot. PAP
Państwowa Inspekcja Pracy uzyska uprawnienia do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę - zapowiedziała w piątek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Projekt ustawy przygotowuje powołany przez nią zespół.
REKLAMA

Szefowa MRPiPS poinformowała w Polskim Radiu o szczegółach reformy Państwowej Inspekcji Pracy, którą jej resort przygotowuje w ramach realizacji kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy. Pierwotnie kamieniem milowym miała być ustawa o "ozusowaniu" umów cywilnoprawnych, jednak w ramach renegocjacji z Komisją Europejską zamieniono go na reformę PIP.

Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że powołała w resorcie zespół do opracowania ustawy realizującej ten kamień milowy.

"To będzie zmiana ustawowa, duża reforma, której podstawowym celem jest wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie walki z +uśmieciowaniem+ rynku pracy, z segmentacją rynku pracy, z nielegalnym, niewłaściwym stosowaniem umów cywilnoprawnych w miejsce umowy o pracę. Takie było też oczekiwanie Komisji Europejskiej i potrzeba polskiego społeczeństwa" - powiedziała ministra.

Według Dziemianowicz-Bąk, PIP to "najlepsze narzędzie" do realizacji tego celu.

"W ramach tego nowego, zaakceptowanego już przez rząd do rewizji kamienia milowego zakładamy, że Państwowa Inspekcja Pracy uzyska uprawnienia do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę. Oczywiście tam, gdzie te umowy cywilnoprawne w ocenie Państwowej Inspekcji Pracy będą użyte stosowane w sposób nielegalny" - wyjaśniła. W efekcie czas ustalenia stosunku pracy ma być znacznie krótszy niż obecnie podczas postępowania przed sądem pracy. Ministra zastrzegła, że pracodawca będzie mógł wejść na ścieżkę odwoławczą.

Podkreśliła również, że w reformie "nie chodzi o likwidowanie możliwości pracy w oparciu o umowę cywilnoprawną", ale o stosowanie umów zgodnie z prawem.

"Jeżeli ktoś wykonuje dzieło albo zlecenie, może pracować w oparciu o umowę o dzieło albo zlecenie. No ale jeżeli mamy sytuację, w której ktoś każdego dnia w tych samych godzinach pracy przychodzi, pracuje pod nadzorem przełożonego, ma określony zakres obowiązków godziny pracy, czyli wypełnia kodeksową definicję stosunku pracy, to takiej osobie należy się umowa o pracę" - wyjaśniła.

Dodała, że nie jest to związane ze zmianami w kodeksie pracy. "W tych w przepisach niczego nie zmieniamy, nie dodajemy żadnych szczególnych uprawnień pracowniczych, po prostu chcemy, żeby prawo, które obowiązuje w Polsce, nie było fikcją" - podsumowała i zapowiedziała konsultacje publiczne projektu, rozmowy z pracodawcami, związkami zawodowymi i pracownikami. (PAP)

akar/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łasin
13.3°C
wschód słońca: 05:48
zachód słońca: 19:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łasinie