14 marzec 2013

Dąbrówka Królewska: Szkoła do likwidacji. Zbyt duże koszty, za mało uczniów

zdjęcie: Dąbrówka Królewska: Szkoła do likwidacji. Zbyt duże koszty, za mało uczniów / Fot. archiwum/ Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Królewskiej podczas I Biegu pod Górę. Imprezę z powodzeniem zorganizowano w czerwcu minionego roku.
Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Królewskiej będzie funkcjonowała jeszcze tylko do końca wakacji.
Dąbrówka Królewska to wieś leżąca w połowie drogi z Grudziądza do Łasina, w gminie Gruta. Okoliczne, malownicze tereny są idealne do rekreacji, dlatego też w czerwcu minionego roku z sukcesem zorganizowano tu I Bieg pod Górę. Zarówno start jak i metę wyznaczono w tutejszej szkole, która nomen omen, właśnie znajduje się u schyłku swojej kariery. Dni tej placówki są już policzone.

Młodsi zostaną, starsi nie

Jak poinformowała Halina Kowalkowska, wójt gminy Gruta, szkoła zostanie zlikwidowana z dniem 31 sierpnia 2013 roku. - [...] uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego będą mieli możliwość kontynuowania nauki w nowo powołanej szkole filialnej w Dąbrówce Królewskiej, podporządkowanej Publicznej Szkole Podstawowej w Grucie wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Grucie, uczniowie ci nie odczują zmian w funkcjonowaniu szkoły, ponieważ będą uczyli się w tym samym budynku – tłumaczy. Zmiana otoczenia czeka natomiast starszych uczniów. Młodzież uczęszczająca do klas IV – VI po wakacjach nie zasiądzie już w szkolnych ławach tej placówki. - [...] będą kontynuowali naukę w Publicznej Szkole Podstawowej w Grucie wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Grucie do której będą mieli zapewniony dowóz – mówi pani wójt.

Powód? Trudności finansowe

Co kryje się za taką decyzją? Powód jest oczywisty: uczy się tutaj zbyt mało uczniów, a koszty utrzymania placówki są zbyt wysokie. W 2012 roku na szkołę wydano 568 275,23zł. Co więcej, tylko w ubiegłym roku na każde dziecko trzeba było dołożyć blisko 7 tysięcy złotych, czyli prawie jeszcze raz tyle, ile w przeliczeniu na 1 ucznia wykłada Państwo. Kwota wynikająca z subwencji wyniosła bowiem 7 477,29zł, a utrzymanie 1 dziecka równo 14 954,61zł. Aktualnie do Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Królewskiej uczęszcza 37 uczniów (klasy I – VI), natomiast w tutejszym oddziale przedszkolnym zapisanych jest jedynie 8 dzieci. To bardzo mało.

Choć los tej placówki jest jasny, to sytuacja zatrudnionych tu nauczycieli na razie pozostaje pod znakiem zapytania. Decyzję o ich dalszym zatrudnieniu ma podjąć dyrektor Zespołu Szkół w Grucie. Jak wyjaśnia Halina Kowalkowska – właśnie tej placówce już za kilka miesięcy będzie podporządkowana szkoła filialna w Dąbrówce.