reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
24 lipiec 2024

W warszawskim zoo urodził się pancernik bolita południowa

zdjęcie: W warszawskim zoo urodził się pancernik bolita południowa / fot. PAP
fot. PAP
Stołeczny ogród zoologiczny poinformował o narodzinach pancernika - bolity południowej. Pracownicy ogrodu nie wiedzą jeszcze jakiej jest płci.
REKLAMA

"W Ptaszarni warszawskiego Zoo przyszła na świat bolita południowa Tolypeutes matacus, która od razu skradła serca opiekunów. To dziecko Melona i Melanii. Mały pancernik przyszedł lub przyszła świat 3 lipca - nasz szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę, więc póki co nie znamy jego płci" – mówią jego opiekunowie. "Maluch ma się świetnie, opiekuje się nim troskliwa i doświadczona mama" - dodają.

Młode bolity do dwóch miesięcy życia są na mleku matki, stopniowo przechodząc na pokarm stały, aby po 72 dniach stać się niezależnymi od matki. Płciowo dojrzewają miedzy 9 a 12 miesiącem życia. Dorosłe osiągają długość ok. 30 cm.

Naturalne środowisko występowania bolity południowej to obszary suchej roślinności – sawanny (tzw. campos) w południowej Brazylii, północnej Argentynie, Paragwaju i Boliwii.

Ciemnobrązowy pancerz zwierzęcia, składa się z przedniej i tylnej części, między którymi znajdują się trzy rzędy ruchomych płytek. Obejmuje głowę, tułów (plecy), a także łapy i ogon. Spód ciała jest owłosiony. Młode rodzą się z miękkim pancerzem, który twardnieje w trakcie dorastania. Interesujące są palce bolity - środkowe trzy na tylnych łapach są połączone i mają grube pazury, natomiast przednie są odseparowane i mają cztery pazury. Bolity południowe do komunikacji między sobą używają dotyku oraz zapachów.

W czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych bolita południowa ma status bliski zagrożenia NT (Near Threatened).

Bolita południowa należy do pancernikowców. Ich najbardziej rzucającą się w oczy wspólną cechą jest posiadanie pancerza, który pokrywa ciało. Pancerz utworzony jest z mnóstwa niewielkich kostno-rogowych płytek, niezrośniętych ze sobą. Dzięki takiej budowie pancernikowce zachowują ruchomość i giętkość ciała, a w razie niebezpieczeństwa zwijają się w kulkę – podobnie jak nasze europejskie jeże. Bolita południowa taką taktykę obronną opanowała po mistrzowsku – na takiej „kulce” niemal nie widać gdzie zaczyna się głowa, a gdzie kończy ogon. (PAP)

mas/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łasin
17.6°C
wschód słońca: 06:04
zachód słońca: 19:18
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łasinie