Jan-Krzysztof Duda pokonał Gukesha Dommaraju. Polak pnie się do góry w klasyfikacji Superbet Rapid & Blitz 2024

fot. Rafał Oleksiewicz
W prestiżowym turnieju Superbet Rapid & Blitz 2024 zakończyła się właśnie rywalizacja w szachach szybkich. W sobotę i w niedzielę gwiazdy będą walczyć w turnieju szachów błyskawicznych. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zawodów objął Chińczyk Wei Yi. W piątek bez porażki był nasz Jan-Krzysztof Duda, dzięki czemu awansował na czwarte miejsce.
Wielkie szachowe emocje potrwają w stołecznym Centrum Konferencyjnym POLIN do niedzieli, w piątek zakończyła się rywalizacja w szachach szybkich. Kibice i eksperci spodziewali się udanego turniejowego startu Gukesha Dommaraju, który ostatnio wygrał Turniej Kandydatów i będzie walczył o mistrzostwo świata. Na razie 17-latek nie błyszczy w Warszawie. Na koniec rywalizacji w szachach szybkich przegrał z polskim arcymistrzem Janem-Krzysztofem Dudą. 

Lubię grać przeciwko niemu, bo to bardzo interesujący i ciekawy gracz – mówił Gukesh o Dudzie po zakończeniu turnieju szachów szybkich.

Po tej części rywalizacji pierwsze miejsce – z 13 punktami na koncie – zajmuje Chińczyk Wei Yi, który wyprzedza o punkt Magnusa Carlsena.

Bardzo mi się tutaj podoba, świetna jest także miejscowa kuchnia – podkreśla arcymistrz z Chin.
Pierwszy dzień turnieju miałem bardzo słaby, z następnych jestem zadowolony. Ale pamiętajmy, że przed nami jeszcze cały turniej w blitzu, więc tak naprawdę wszystko się jeszcze może zdarzyć. To dopiero początek rywalizacji – dodaje.


Polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda zaliczył w piątek dwa remisy i zwycięstwo, co pozwoliło mu awansować na czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Przypomnijmy, że przed dwoma laty, gdy po raz pierwszy w Warszawie odbył się turniej Superbet Rapid & Blitz, Duda triumfował, przed rokiem był drugi za Carlsenem.

Turniej Superbet Rapid & Blitz jest rozgrywany w ramach cyklu Grand Chess Tour. Rozpoczął serię prestiżowych zawodów, która następnie zagości w Bukareszcie (24 czerwca – 6 lipca), Zagrzebiu (8-15 lipca) oraz amerykańskim Saint Louis. Czołowi arcymistrzowie z całego świata będą walczyć o pulę nagród wynoszącą aż półtora miliona dolarów – w Warszawie w puli znajduje się 175 tydięcy.

Tak jak w poprzednich edycjach rywalizacja odbywa się w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN. Każdego dnia (do niedzieli) turniej zaczyna się od godz. 13. Nowością jest wprowadzenie biletów-cegiełek, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Rozeszły się one błyskawicznie i nie są już dostępne. Kibice mogą jednak nadal wejść bezpłatnie na pozostałą, niebiletową część widowni. Przy dużym zainteresowaniu organizatorzy nie mogą jednak zagwarantować miejsca (decyduje kolejność przybycia). Codziennie setki kibiców polują na autografy i zdjęcia ze swoimi szachowymi idolami. Pełne informacje o turnieju na www.superchess.pl.

Wyniki po 3. dniu Superbet Rapid & Blitz 2024:

1. Wei Yi 13,0
2. Magnus Carlsen 12,0
3. Praggnanandhaa Rameshbabu 10,0
4. Jan-Krzysztof Duda 9,0
4. Kiriłł Szewczenko 9,0
6. Nodirbek Abdusattorov 8,0
6. Arjun Erigiasi 8,0
8. Gukesh Dommaraju 7,0
8. Anish Giri 7,0
8. Vincent Keymer 7,0

Fundacja Superbet

Fundacja Superbet, organizacja non-profit, odpowiedzialna jest za koordynację inicjatyw Grupy Superbet z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej celem jest wspieranie rozwoju inicjatyw związanych ze zdrowiem, edukacją i sportem, ze szczególnym naciskiem na promowanie gry w szachy i niezliczonych korzyści płynących z niej we wszystkich społecznościach, którym służymy.

Grand Chess Tour

Grand Chess Tour to cykl międzynarodowych wydarzeń, z których każde prezentuje najwyższy poziom organizacji najlepszych graczy na świecie. Legendarny Garri Kasparow, jeden z największych ambasadorów szachów na świecie, zainspirował Grand Chess Tour i pomógł umocnić partnerstwo między organizatorami.

Grupa Superbet

Grupa Superbet to globalny operator zakładów bukmacherskich i gier on-line charakteryzujący się wysoką dynamiką wzrostu i szybkim rozwojem. Globalnie grupa zatrudnia ponad 5 tysięcy osób, prowadząc działalność bukmacherską w Rumunii, Polsce, Brazylii, Belgii i Serbii. Na rynku polskim jest obecna od 2018 roku jako marka Superbet. Od 2020 roku oferuje zakłady on-line w aplikacji mobilnej oraz na stronie superbet.pl. Na koniec 2023 roku Superbet miał blisko 22% udziału w polskim rynku bukmacherskim online i był wiceliderem bukmacherskiego rynku online w naszym kraju. Superbet od początku działalności na naszym rynku prężnie wspiera polski sport. Od 1 lipca 2023 roku został sponsorem strategicznym Lecha Poznań oraz jego Akademii. To jedna z największych umów partnerskich w polskiej piłce klubowej i pierwsza w takiej formule. W Ekstraklasie sponsoruje też Górnika Zabrze, a w niższych ligach GKS Tychy i Stomil Olsztyn. Bukmacher jest również sponsorem reprezentacji Polski w skokach narciarskich oraz największego turnieju szachowego – Superbet Rapid&Blitz – oraz w darcie – Superbet Poland Darts Masters.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łasin
19°C
wschód słońca: 04:25
zachód słońca: 20:56
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łasinie