kategoria: Sport
10 wrzesień 2024

Mistrzowie Włoch triumfowali w wielkim finale BOGDANKA Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

fot. nadesłane
Mistrzowie Włoch z Perugii wygrali turniej BOGDANKA Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza, pokonując w wielkim finale 3:1 Jastrzębski Węgiel. Ponad cztery tysiące kibiców w lubelskiej Hali Globus mogło przez dwa pasjonować się starciami medalistów olimpijskich. Atrakcyjny turniej pełen gwiazd światowej siatkówki był jednym z marzeń legendy polskiej siatkówki, honorowego obywatela miasta Lublin.
To były wspaniałe dwa dni z najlepszą siatkówką na świecie. Tak silnie obsadzonego międzynarodowego turnieju siatkarskiego jeszcze w Polsce nie było. W trzeciej edycji turnieju BOGDANKA Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza rywalizowali mistrzowie Polski z Jastrzębskiego Węgla, mistrzowie Włoch Sir Susa Vim Perugia oraz dwie czołowe polskie drużyny – Asseco Resovia Rzeszów i BOGDANKA LUK Lublin. W składach każdej z ekip mieliśmy medalistów olimpijskich z Paryża i gwiazdy światowej siatkówki z całego świata. Trzecie miejsce w imprezie wywalczyli w niedzielę gospodarze turnieju BOGDANKA LUK Lublin, którzy w wypełnionej Hali Globus pokonali 3:0 Asseco Resovię.

Podobnie było w zeszłym sezonie i dwa lata temu, w Lublinie wyczuwa się głód siatkówki – mówi środkowy BOGDANKI LUK Jan Nowakowski.
Ten turniej ze swoją oprawą jest wyjątkowy, jest na co patrzeć, więc nie dziwię się kibicom, że chcą przychodzić, oglądać siatkówkę na najwyższym poziomie. Cały czas mamy jeszcze okres przygotowawczy i to jest tylko turniej towarzyski, ale przez ten weekend naprawdę można było obejrzeć siatkówkę na poziomie światowym. Właśnie gram dlatego, żeby poczuć emocje i mam nadzieję, że takich wrażeń dostarczamy też jako zespół naszym kibicom. Już nie mogę się doczekać startu PlusLigi – dodaje gracz, a organizację turnieju wsparły firmy Bogdanka, PGE S.A., PGE S.A., Luxiona i Hummel.

W trakcie turnieju w Hali Globus zawieszono pamiątkową koszulkę z numerem pięć i nazwiskiem Wójtowicz, która będzie upamiętniać patrona tego obiektu.

Chcemy, aby pamięć o wielkim mieszkańcu naszego regionu, panu Tomku Wójtowiczu, nigdy u nas nie zaginęła – mówi Paweł Markiewicz, prezes Fundacji im. Tomasza Wójtowicza, która jest organizatorem turnieju.
Hala Globus nosi jego imię, jest najbardziej właściwym miejscem do tego, żebyśmy przypominali jak wielkie zasługi nie tylko lubelskiego, ale polskiego i światowego sportu miał ten człowiek. W sobotę, przed rozpoczęciem pierwszego meczu, u szczytu hali zawisła pamiątkowa koszulka, symboliczna, która ma przypominać innym rywalizującym w tej hali, o tym, jak wielkich sportowców miała ziemia lubelska.

W wielkim finale BOGDANKA Volley Cup mistrzowie Włoch pokonali mistrzów Polski w czterech setach. W ekipie z Perugii brylował nasz wicemistrz olimpijski Kamil Semeniuk, który został wybrany na MVP całego turnieju.

Nawet nie wiem, co powiedzieć, organizacja tego turnieju może być wzorem dla wielu innych organizacji, moi koledzy z Włoch byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli w Lublinie – mówi nasz wicemistrz olimpijski z Perugii.
Cieszę się, że ten turniej rośnie, otwiera się na kolejne zagraniczne drużyny i jest wspaniałym upamiętnieniem Tomasza Wójtowicza – dodaje.

Przez dwa dni rywalizacji w Lublinie hala była wypełniona po brzegi, wszystkie ekipy komplementowały poziom organizacji zawodów i niepowtarzalną atmosferę panującą w Lublinie.

Duży międzynarodowy turniej siatkarski był wielkim marzeniem Tomka Wójtowicza, żeby to właśnie jego rodzinne miasto, jego ukochany Lublin, Lubelszczyzna była gospodarzem i miejscem rozgrywania wielkiej siatkówki na światowym poziomie – wspomina prezes Markiewicz.
Po przygotowaniu pierwszego turnieju, jako ekipa fundacji, jako jego przyjaciele, myślę, że tak możemy się z dumą nazwać, wymyśliliśmy sobie, że chcemy kontynuować jego wielką misję, poprzez spełnianie tego marzenia organizacji największego święta siatkówki towarzyskiego w Europie. Dla organizatora chyba nie ma nic przyjemniejszego niż widok pełnych trybun, ludzi, którzy są uśmiechnięci, cieszą się tym, co widzą na parkiecie i tą radość po prostu czuć w powietrzu. Mamy nadzieję, że wrócą do nas za rok i w kolejnych latach, bo wierzymy, że jako fundacja będziemy mieli zaszczyt organizować ten turniej przez wiele, wiele kolejnych lat – dodaje.

Organizację turnieju dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Województwa Lubelskiego oraz Miasta Lublin.

Wyniki BOGDANKA Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza:

Sir Susa Vim Perugia – BOGDANKA LUK Lublin 3:1 (25:23, 25:22, 23:25, 25:17); Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów 3:2 (26:24, 25:18, 21:25, 29:31, 15:12); o 3. miejsce BOGDANKA LUK Lublin – Asseco Resovia Rzeszów 3:0, o 1. miejsce Sir Susa Vim Perugia – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:18, 25:23, 20:25, 25:21). Wszystkie mecze można było oglądać na sportowych antenach Polsatu.