5 lipiec 2023

Łasin otoczony malowniczymi jeziorami i rozległymi polami

zdjęcie: Łasin otoczony malowniczymi jeziorami i rozległymi polami / Dosp84/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Dosp84/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
W Łasinie czekają na Ciebie rozległe jeziora, które zapraszają do wodnych przygód i odpoczynku na plaży!
REKLAMA

Tego szukamy w Łasinie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Łasin praca, pogoda Łasin, Łasin, bs Łasin, sp Łasin.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Łasinie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Miasto i gmina Łasin znajdują się w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie grudziądzkim, na obrzeżu pradoliny Osy. Położenie miasta w sąsiedztwie Grudziądza, dużego ośrodka przemysłowego, oraz na trasie łączącej zachodnie przejście graniczne Polski z Warmią i Mazurami, stanowi jego istotne atuty. Łasin pełni rolę bramy na Pojezierze Iławskie. Dodatkowo położenie przy głównej drodze krajowej do Olsztyna i na Pojezierze Mazurskie otwiera możliwości rozwoju dla miasta i okolic.

Historia Łasina sięga czasów Bolesława Chrobrego. Najstarsze ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą z lat 2500-1700 przed Chrystusem. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi od Jana Długosza. Od 1298 do 1461 r. Łasin był pod panowaniem zakonu krzyżackiego. W 1298 r. mistrz krzyżacki Meynhard z Kwerfurtu nadał osadzie pierwsze przywileje, dzięki czemu stała się miastem na prawie magdeburskim. W 1306 r. otrzymała ponownie przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim. Od początku XV wieku Łasin był areną licznych bitew między Krzyżakami a Polską. Pomimo zwycięstwa Polski w bitwie pod Grunwaldem, ziemia łasińska nadal była własnością zakonu do roku 1461. Mieszczanie przyczynili się do rozwoju miasta, co zaowocowało uzyskaniem zezwoleń na organizowanie targów oraz powstaniem wielu warsztatów rzemieślniczych. W XVII wieku Łasin również ucierpiał podczas najazdu Szwedów. Miasto osiągnęło swój największy rozkwit podczas rządów burmistrza Jana Chruścielewskiego. Po zakończeniu I wojny światowej, Łasin powrócił do Polski po prawie 150 latach zaborów i rządów pruskich. W czasie II wojny światowej miasto i jego okolice stały się miejscem cierpień wielu mieszkańców. Łasin posiada swój herb - głowę św. Jana Chrzciciela - oraz flagę, które są charakterystycznymi symbolami miasta.

Łasin posiada dogodne połączenia komunikacyjne i dobrą łączność telefoniczną. W mieście działa grupowa oczyszczalnia ścieków o wydajności 5 328 m3 na dobę, a 97% obszaru jest skanalizowane. Dostarczanie ciepła i ciepłej wody do osiedli mieszkaniowych oraz budynków infrastruktury społecznej odbywa się poprzez centralną ciepłownię o docelowej wydajności 9,2 MW (z rezerwą 3 MW). Woda w Łasinie pochodzi ze stacji uzdatniania, natomiast sołectwa korzystają z lokalnych stacji uzdatniania.

Brak uciążliwego przemysłu stwarza możliwości dla zdrowego wypoczynku oraz rozwoju turystyki i rekreacji. Na terenie gminy znajdują się cztery jeziora. Dobrze wyposażony ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Zamkowym w Łasinie, z polem namiotowym, domkami kempingowymi i bazą gastronomiczną, zapewnia doskonałe warunki do relaksu (ośrodek). Bogata baza rekreacyjno-sportowa, dostępne tereny pod dalszy rozwój infrastruktury turystycznej oraz możliwość zakupu zabytkowych nieruchomości w pobliżu Jeziora Nogat przyczyniają się do atrakcyjności turystycznej regionu. Głównym ośrodkiem turystycznym w Łasinie jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, który oferuje szeroki zakres usług dla turystów.
Tutaj poznasz dane statystyczne dla miasta Łasin.

Bądź na bieżąco z faktami i prognozą pogody w Twoim Mieście!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łasin
21.9°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:44
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łasinie